STATUT
STOWARZYSZENIA
„DOM Z SERCEM W TRZCIŃSKU-ZDROJU”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: „DOM Z SERCEM W TRZCIŃSKU-ZDROJU” i zwane jest w dalszych postanowieniach Statutu Stowarzyszeniem.
§ 2
Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym w celu niesienia pomocy Domowi Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, a w szczególności mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju oraz osoba starszym i niepełnosprawnym.
§ 3
Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Trzcińsko-Zdrój . Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. Dla realizowania celów Statutowych, Stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 4
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 79, poz.855 z 2001 r z późn. zm.), ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z 2003 r z późn. zm.), ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874 z późn. zm.) oraz w oparciu o postanowienia niniejszego Statutu.
§ 5
Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
§ 6
Stowarzyszenie jest organizacją apolityczną. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
§ 7
Stowarzyszenie może prowadzić odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego oraz gospodarczą wg zasad określonych w odrębnych przepisach:
- Działalność nieodpłatna prowadzona jest w sferze zadań publicznych we współpracy z organami administracji publicznej obejmujące główne zadania tych organów: działania na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym z zakresu aktywnej integracji społecznej.
- Przedmiotem działalności odpłatnej pożytku publicznego, z zastrzeżeniem postanowień zdania poprzedniego jest działalność, za którą Stowarzyszenie pobiera wynagrodzenie tj. prowadzenie i rozwój infrastruktury Domu Pomocy Społecznej o zasięgu ponad gminnym dla osób przewlekle somatycznie chorych, jak również wykonywanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej w tym pomoc rodzinom i osobom spoza Domów Pomocy Społecznej w ich rehabilitacji społecznej i fizycznej, przeciwdziałaniu ich porzuceniu, izolacji i odrzuceniu.
- Działalność gospodarcza Stowarzyszenia nie może być prowadzona w takim samym zakresie jak działalność pożytku publicznego. Dochody z działalności gospodarczej oraz odpłatnej działalności pożytku publicznego Stowarzyszenie przeznaczać będzie na realizację celów określonych w § 9 – 10 niniejszego Statutu oraz nie może tego przeznaczyć do podziału pomiędzy swoich członków.
- Do prowadzenia w/w działalności Stowarzyszenie może tworzyć i powoływać wewnętrzne jednostki organizacyjne nie będące terenowymi jednostkami organizacyjnymi, które mogą być prowadzone na zlecenie organów administracji publicznej zgodnie z zakresem działalności Stowarzyszenia.
- Jednostki Stowarzyszenia tworzone są w celu wykonywania zadań Statutowych. Decyzje o powołaniu, rejestracji lub rozwiązaniu jednostek podejmuje Uchwałą Zarząd Stowarzyszenia, zatwierdzając Regulamin Organizacyjny, który określa ich organizację i zasady funkcjonowania.
- Zasady powoływania, odwoływania oraz tryb zatrudniania i zwalniania dyrektorów jednostek Stowarzyszenia regulują odrębne przepisy.
Rozdział II
Cele, zadania oraz sposoby ich realizacji
§ 8
Celem Stowarzyszenia jest:
- Wszechstronna pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym , a w szczególności pomoc Domowi Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju i jego mieszkańcom, jako placówce opieki całodobowej, która zaspokaja ich potrzeby życiowe zgodnie z ustalonymi standardami usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających.
- Wspieranie zadań Statutowych Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju ze szczególnym uwzględnieniem terapii zajęciowej, rehabilitacji leczniczej i społecznej, dostępu do kultury oraz polepszenia warunków socjalno – bytowych.
- Działalność na rzecz propagowania idei otwartego społeczeństwa w stosunku do osób starszych i niepełnosprawnych.
- Wzmacnianie poczucia przydatności społecznej, wykorzystywanie doświadczenia życiowego i umiejętności starszych osób dla dobra społecznego.
- Tworzenie warunków do współuczestniczenia osób starszych i niepełnosprawnych w życiu społecznym.
- Rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poszanowaniu osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych.
- Rozwijanie kontaktów ze środowiskiem lokalnym oraz tworzenie jak najróżnorodniejszych form współpracy.
- Ułatwianie dostępu do wyspecjalizowanej opieki medycznej.
- Tworzenie warunków do integracji osób niepełnosprawnych w społeczności międzypokoleniowej.
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez :
- Prowadzenie działań informacyjnych oraz promujących:
– Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju.
– Stowarzyszenie „Dom z Sercem” w Trzcińsku – Zdroju.
- Poradnictwo, szkolenia i doradztwo z zakresu prawa polityki społecznej dla mieszkańców Domu, ich rodzin, opiekunów prawnych, a także członków Stowarzyszenia.
- Podejmowanie działań w kierunku pełnej integracji mieszkańców Domu ze środowiskiem lokalnym.
- Prowadzenie Domu Pomocy Społecznej jako zadania zleconego przez Powiat Gryfiński.
- Udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju, którzy ze względów losowych nie są w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb.
- Współpracę z osobami i instytucjami w zakresie zbierania informacji, wymiany kontaktów i doświadczeń w dziedzinie wspomagania osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych.
- Przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych.
- Prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez organizowanie imprez kulturalnych, rekreacyjnych i towarzyskich.
- Prowadzenie innych instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych form pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.
- Inne działania sprzyjające realizacji Statutowych celów organizacji.
- Gromadzenie środków materialnych i niematerialnych na finansowanie realizacji celów Statutowych oraz realizowanie swoich celów wszelkimi dostępnymi sposobami, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 10
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia uzyskując godność członka wspierającego na zasadach określonych Statutem.
§ 11
Stowarzyszenie posiada członków:
- Zwyczajnych.
- Wspierających.
- Honorowych.
§ 12
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna, która:
-
Jest pracownikiem Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, lub współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju.
-
złoży deklarację członkowską na piśmie do Zarządu
-
przedstawi pozytywną opinię przynajmniej dwóch członków Stowarzyszenia
-
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo.
Członkiem zwyczajnym staje się na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
§ 13
Członkowie zwyczajni mają prawo:
- Biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia.
- Zasiadania w organach władzy Stowarzyszenia tj. w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej.
- Decydowania w drodze głosowania podczas Walnego Zgromadzenia o przyjęciu członka honorowego.
- Korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia
- Udziału w zebraniach, wykładach oraz w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
- Zgłaszania wniosków co do dalszej działalności Stowarzyszenia.
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- Brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów.
- Przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Regularnego opłacania składek.
§ 14
Członkowie zwyczajni, którzy utracili pracę w Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, bądź odeszli na emeryturę czy też z innych powodów nie spełniają warunków dla członków zwyczajnych określonych w § 12 pkt. a – nie tracą tytułu członka zwyczajnego, jeżeli sami nie złożą wniosku o rezygnację.
§ 15
Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia, która złoży stosowną deklarację członkowską na piśmie do Zarządu. Członkiem wspierającym staje się na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
§ 16
Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, nie mogą zasiadać w organach władzy Stowarzyszenia, mogą jednak uczestniczyć – wyłącznie z głosem doradczym – w obradach Walnego Zgromadzenia. Poza tym posiadają takie same prawa jak członkowie zwyczajni.
§ 17
Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 18
Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
§ 19
Członkowie honorowi przyjmowani są do Stowarzyszenia przez Walne Zgromadzenie bezwzględną większością głosów członków uprawnionych do głosowania oraz zwolnieni są ze składek członkowskich.
§ 20
Członkami wspierającymi oraz honorowymi Stowarzyszenia mogą być również cudzoziemcy.
§ 21
Utrata członkostwa następuje na skutek:
a) Pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu.
b) Wykluczenia przez Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu, z powodu:
– łamania Statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
– notorycznego uchylania się od udziału w pracach Stowarzyszenia,
– niepłacenia składek przez okres jednego roku.
c) Wykluczenia przez Walne Zgromadzenie na wniosek minimum pięciu członków Stowarzyszenia z wyszczególnieniem zarzutów.
d) Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku.
e) Śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne.
§ 22
W przypadku pojawienia się wszelkich kwestii spornych (odmowa przyjęcia do Stowarzyszenia, utrata członkostwa, zmiany Statutowe członka w organizacji itp.) przysługuje zainteresowanym prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków.
Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków są ostateczne i odbywają się w głosowaniu jawnym bądź tajnym – zależnie od uchwały Walnego Zgromadzenia w tym przedmiocie,
a decyzje zapadają bezwzględną większością głosów.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 23
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków.
- Zarząd.
- Komisja Rewizyjna.
§ 24
Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa pięć lat, a ich wybór odbywa się podczas Walnego Zgromadzenia w głosowaniu tajnym lub jawnym bezwzględną większością głosów osób uprawnionych do głosowania.
Prawo zgłaszania kandydatów do władz przysługuje członkom na Walnym Zebraniu.
§ 25
Uchwały władz Stowarzyszenia (Zarządu i Komisji Rewizyjnej) zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
§ 26
Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W jego obradach biorą udział:
- Członkowie zwyczajni – z głosem stanowiącym.
- Członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście – z głosem doradczym.
§ 27
Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne, Jego obrady prowadzi Przewodniczący Zebrania wybierany każdorazowo na Walnym Zebraniu Członków w drodze głosowania. Obrady są protokołowane. Protokół podpisują:
– Prowadzący zebrania.
– Protokolant.
§ 28
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest raz do roku przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkim członkom co najmniej 14 dni przed terminem zebrania.
§ 29
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może odbyć się w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek co najmniej ½ ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie na wniosek członków Stowarzyszenia lub Komisji Rewizyjnej w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia wniosku informując o terminie i miejscu na co najmniej 14 dni przed planowanym posiedzeniem.
§ 30
W przypadku nie uzyskania wymaganego kworum Walnego Zgromadzenia Członków (tj. obecności przynajmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania) prowadzący posiedzenie zobowiązany jest ustanowić kolejny termin Walnego Zgromadzenia Członków, w czasie nie dłuższym niż 14 dni.
§ 31
Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia zapadają bezwzględną większością głosów w obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. Głosowanie jest jawne lub tajne, zależnie od podjętej uchwały.
§ 32
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia należy:
– Określanie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia.
– Uchwalania zmian Statutu.
– Wybór i odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia.
– Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej.
– Rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
– Uchwalanie budżetu.
– Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia.
– Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego.
– Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia.
– Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze.
– Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu.
– Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
– Podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
§ 33
Powołanie pierwszego składu władz Stowarzyszenia (tj. Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej) powierza się zebraniu założycielskiemu.
§ 34
Zarząd jest powoływany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków – reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
§ 35
Zarząd składa się z 3 członków: przewodniczącego, sekretarza i skarbnika,
- Wyboru Członków Zarządu Stowarzyszenia dokonuje Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym, lub jawnym bezwzględną większością głosów – 50% + 1 przy obecności co najmniej połowy składu członków. Każdemu członkowi przysługuje jeden głos.
- Funkcje przewodniczącego, skarbnika i sekretarza Zarząd wybiera spośród siebie.
- Członek Zarządu nie może być członkiem Komisji Rewizyjnej.
§ 36
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Posiedzenia Zarządu zwołuje Przewodniczący.
§ 37
Do kompetencji zarządu należy:
- Realizacja celów Stowarzyszenia.
- Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków.
- Sporządzanie planów pracy i budżetu.
- Sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia.
- Podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia.
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.
- Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków.
- Przyjmowanie i skreślanie członków oraz zmiany ich statusu członkostwa.
- Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji Stowarzyszenia.
- Pobieranie składek członkowskich.
- Rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami powstałych na tle działalności Stowarzyszenia.
- Składanie sprawozdań właściwym organom kontroli zewnętrznej.
- Powoływanie i kierowanie wewnętrznymi jednostkami prowadzonymi przez Stowarzyszenie oraz nadawanie im Statutów określających ich status prawny i organizacyjny.
- Zatrudnianie lub powoływanie dyrektorów wewnętrznych jednostek organizacyjnych Stowarzyszenia nie będących terenowymi jednostkami organizacyjnymi oraz jednostek prowadzonych w ramach zadań zleconych.
- Udzielanie pełnomocnictw i upoważnień dyrektorom wewnętrznych jednostek organizacyjnych lub określonym osobom w granicach umocowania do dokonywania w imieniu Zarządu czynności prawnych.
- Podejmowanie decyzji w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 38
Do opracowania poszczególnych programów ekonomicznych lub ekonomiczno – organizacyjnych oraz przedłożenia wniosków, zarząd może powołać zespoły pomocnicze, komisje problemowe określając ich skład, zadania oraz termin zakończenia prac.
§ 39
Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia; składa się z 3 członków: przewodniczącego, zastępcy oraz sekretarza.
§ 40
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrolowanie działalności Zarządu.
- Składanie wniosków z kontroli na Walnym Zgromadzeniu Członków.
- Prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków oraz zebrania Zarządu.
- Składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia.
- Składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków.
§ 41
Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 42
Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia. Nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo.
§ 43
W przypadku gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu następuje podczas obrad Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w drodze głosowania jego członków.
Rozdział V
Środki finansowe i majątek Stowarzyszenia.
§ 44
- Stowarzyszenie nie działa w celu osiągnięcia zysku. Cały dochód Stowarzyszenie przeznacza na działalność Statutową. Niezbędne środki materialne i finansowe służące do realizacji zadań i osiągnięcia celów Stowarzyszenia tworzą: składki członkowskie, darowizny, spadki, zapisy, dotacje, subwencje, dochody z majątku Stowarzyszenia, odsetki i dochody z kapitału oraz ofiarność publiczna. Z działalności gospodarczej, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów Statutowych .
- Inne wpływy uzyskane z działalności Statutowej.
§ 45
Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
§ 46
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 47
Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych wymagane są dwa podpisy: Przewodniczącego Zarządu oraz Skarbnika – działających wspólnie i w porozumieniu.
§ 48
Niedopuszczalnym jest:
- Udzielanie pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii, prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
- Przekazywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze Statutowego celu danej organizacji.
- Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§ 49
Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów, członków uprawnionych do głosowania.
§ 50
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 51
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie zastosowanie mają przepisy Prawo o Stowarzyszeniach.
Rozdział VII
Postanowienia przejściowe
§ 52
- Zmieniony Statut Stowarzyszenia wchodzi w życie po uprawomocnieniu się postanowienia sądu Rejestrowego.
-
Z dniem wejścia zmienionego Statutu traci moc Statut uchwalony 27.09.2012 r.